С радост споделяме с вас, че в последните дни на месец юли излезе от печат монографията на Маргарита Габровска – нежната половина на Zenter.:)
Маргарита е доктор по философия и главен асистент в Секция „Етически изследвания“, Институт по философия и социология при Българска академия на науките. Успоредно с това тя е и практикуващ от 2011 г. терапевт – специалист по ранно детско развитие, като от 2017 г. консултира семейства с недоносени новородени и деца с трудности в развитието към Фондация „Нашите недоносени деца“. В периода 2017 г. – 2019 г. подкрепя родители в процеса на възстановяване на връзката с техните преждевременно родени бебета в три неонатологични отделения в страната. Участвала е в редица изследователски и застъпнически проекти, свързани с проучването на социални, политически, етически и психологически аспекти на живота с увреждане. През 2018 г. защитава дисертационен труд, посветен на етическите аспекти на педиатричните палиативни грижи. Тесните ѝ интереси са в областта на изследванията върху човешкото страдание и пътищата към неговото посрещане и облекчаване, където централно място заема стремежът към зачитане на достойнството и вътрешните ресурси на Другия.
В Zenter я познавате като водещ на индивидуални медитативни практики, насочени към повишаване на осъзнатостта в ежедневието, разпознаване и овладяване на стреса и отражението му върху тялото. Освен академичната си философска подготовка и дългогодишен терапевтичен опит, Маргарита е преминала и 8-седмичен курс по MBSR (Mindfulness-based stress reduction) по метода на Джон Кабат-Зин, както и сертифициран курс по Хипноза под ръководството на Иво Величков.
За книгата:
„Опитите за обективиране на субективни явления е стремеж, съпътстващ човечеството през целия му жизнен път, без значение от цената. А тя често е загуба на усещането за близост с Другия, който става чужд, когато направим опит да го поместим в понятие, в категория, да го дефинираме или групираме по сходен белег.
Настоящото изследване представя наративната етика като парадигма, чието имплементиране в клинични подходи и методи за лечение на депресивни състояния предполага развитието на разбиране за човешките същества като нуждаещи се от смисъл, цел и усещане за вътрешна ценност. Подобно разбиране изисква чувствителност към уникалната ситуация на Другия и критичност към невъзможността за нейното пълно усвояване, с други думи – невъзможността Аз-ът „да се постави на мястото“ на Другия и да „погледне през неговите очи“.“
Можете да намерите книгата „Етически перспективи към депресията“ в Център за холистично здраве „Zenter“, както и в търговската мрежа.